Beyaz Çikolatalı Pasta

You may also like...

7 Responses

 1. X dedi ki:

  merhaba.benim bi sorum olacak.bu beyaz çikolatalı pastanın keki pişerken ilk 18.dakikadan sonra pastanın ortası çökmeye başlıyor.üstü buruşuk gibi bişey oluyor.24 cmlik kalıpta yapıyorum gayet güzel kabarıyor.yuvarlak kelepçeli kalıbın boyunuda geçiyor.sonra sönmeye başılyor.kapağını hiç açmıyorum.yumurtaları 10 dk şekerle birlikte çırpıyorum.krema gibi oluyor.sorun ne anlıyamıyorum.sizce neden? sönmesini istemiyorum.çünkü çok lezzetli bir kek.eşim sürekli benden bu pastayı istiyor.geçen rüyasında kendini pasta yerken görmüş o kadar yani

 2. Aysenur dedi ki:

  Merhaba X,
  Anladığım kadarıyla bu pastayı sürekli yapıyorunuz. Sonrandanmı bu sorunla karşılaştınız?
  Pastanin biraz cokmesi normal. Fırınınızın varsa turbo, havalandırma ayarını kullanın pişirirken ve sıcaklığın çok olmamasına dikkat edin. Çok sıcak fırın kekin birden kabarmasına ve sonra içi pişmediği için çökmesine sebep olabilir.

 3. x dedi ki:

  hayır en başından beri çöküyor.fırınım turbo.birde fırının kitapçığında yazdığı kadarıyla pandispanya pişirme ayarı varmış ama ben o ayarda pişirmeye korkuyorum olmaz diye.çünkü o ayarda fan çalışmıyor.hayır çok sıcakta pişirmiyorum normal 170 180 derecede.

 4. x dedi ki:

  yorumum neden çıkmadı

 5. Aysenur dedi ki:

  X, pandispanya pisirirken firininizi 170den yukari ayarlamayin. Biraz cokmesi normaldir. Un icin kullandiginiz bardak olcusude etkli olabilir. Eger ufak bardak kullaniyorsaniz yetersiz unda cokme yapabilir. 250gr. lik bardak kullanin.

 6. asu dedi ki:

  Merhaba.250 gr 250 ml mi oluyor acaba?Ölçü kabım ml olarak gösteriyor o yüzden soruyorum cevaplarsanız sevinirim.

  • aysenur dedi ki:

   içine koyduğunuz malzemelye göre ağırlık değişir ama sıvılar için 250ml doğru. benim bardağımda öyle

Tarif hakkında yorumunuzu almak isterim :)